O pracowni - JTRadiologia

Idź do spisu treści

Menu główne:

O pracowni

O Pracowni

Radiologia - dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka, z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego.
W pracowni RTG stosujemy system cyfrowy (za pomocą komputerów zdjęcia przetwarzane są na obraz).


Technika cyfrowa pozwala na:
- polepszenie jakości a przez to wyższej wartości wykonywanych badań diagnostycznych,

- umożliwia diagnostykę różnych struktur (kości, tkanki miękkie) z jednej ekspozycji oszczędzając pacjentowi  dodatkowych dawek promieniowania,
- dużą tolerancję na błędy w doborze parametrów badania, co prawie całkowicie eliminuje konieczność powtórnego
 naświetlania pacjenta,
- skrócenie procesu wykonania badania,
- kompleksowe działania ekologiczne.

   Pod pojęciem radiologii cyfrowej kryją się techniki w których obraz jest uwidoczniony za pomocą systemu cyfrowego na monitorze komputera a nie na kliszy rentgenowskiej.
Obraz uzyskany w komputerze może być przedstawiony za pomocą wielu programów co pozwala na jego dokładną analizę i uzyskanie zdjęć wysokiej jakości. Obraz ze zdjęcia cyfrowego zawsze ma taką samą dobrą jakość. Odwrotnie jak w radiologii klasycznej, gdzie jakość zdjęcia na kliszy zależy od wielu czynników takich jak: temperatura, zużycie odczynników, naświetlenia w ciemni.


Radiografia cyfrowa pozwala na znaczne zmniejszenie stosowanych dawek promieniowania jonizującego w celu uzyskania wartościowych obrazów. Radiografia cyfrowa jest ekologiczna, ponieważ nie wymaga chemii do wywołania zdjęcia. Technika cyfrowa pozwala lekarzowi przetwarzać obraz w celu uzyskania maksimum informacji z jednej projekcji.

Do przechowywania danych służą nośniki takie jak: płyty CD, DVD lub pamięć zewnętrzna. Pacjent otrzymuje zdjęcie na płycie CD. W razie potrzeby obraz może być wydrukowany na kliszy.
Prowadzimy archiwum wykonanych badań, dzięki czemu można wykonać dodatkową kopie lub odtworzyć dokumentację medyczną bez konieczności powtórnego naświetlania pacjenta.

 
 
Zapraszamy:
Poniedziałek – Piątek 8:00 -18:00
Sobota 9:00 – 14:00
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego